Elewacja na rąbek stojący

Blacha płaska to materiał od lat stosowany do krycia dachów – ale dobrze prezentuje się też na elewacjach. W domach jednorodzinnych stosuje się ją tam raczej na fragmentach, dla podkreślenia detali architektonicznych, choć widywane są także budynki z fasadami w całości wykończonymi blachą.

Poszczególne pasy blachy łączone są na rąbek stojący, który mocno akcentuje podział elewacji na pola. Pasy blachy dostępne są w różnych długościach i szerokościach, co pozwala na układanie ich nawet na nietypowych budynkach.

Najczęstszym rozwiązaniem tej technologii na elewacji jest rąbek stojący kątowy (lub pojedynczy)

Blacha na rąbek stojący kątowy łączy poszczególne pasy w kierunku podłużnym. Odznacza się on mocnym akcentem na płaszczyźnie fasady dzięki swej wysokości i szerokości wynoszącej odpowiednio ok. 25 mm i 12 mm. Rozstaw rąbków może być dowolny i wynosi zazwyczaj od 330 mm do 430 mm miedzy rąbkami.

Ważną rzeczą jest grubość materiału zastosowanego na elewacji. W tym przypadku producenci blachy na rąbek zalecają grubość 0,8 mm , co pozwala wyeliminować falowanie blachy i odbicie refleksów.

Warunkiem długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji elewacji z blachy jest jej prawidłowy montaż. Dlatego przy wyborze tego materiału na elewację, kluczową sprawą jest znalezienie bardzo dobrego fachowca.

Realizacja: MATmedia - Tworzenie stron www